Home > Blog > Energie > Životní pojištění a exekuce či insolvence

Životní pojištění a exekuce či insolvence

Zjistěte, jak funguje životní pojištění a exekuce nebo insolvence a co může ovlivnit výplatu pojistného plnění a na co si dát pozor.

Být v insolvenci nebo exekuci není jednoduché. Každá koruna je důležitá a člověk často zvažuje, co si může dovolit a co už ne. Pokud si platíte pojištění, například pro případ úrazu nebo dlouhodobé nemoci, možná si kladete otázku – má to v insolvenci vůbec smysl? A co se stane s vyplacenými penězi, pokud se mi něco opravdu stane? Zjistěte, jak funguje životní pojištění a exekuce nebo insolvence a co může ovlivnit výplatu pojistného plnění a na co si dát pozor.

Je vůbec možné mít pojištění v insolvenci?

Zásadní věc, kterou je potřeba si uvědomit hned na začátku. I když jste v oddlužení, můžete si platit vlastní pojištění. Například úrazové nebo životní pojištění, které hradíte z nezabavitelné části příjmu, stále zůstává vaším výdajem. Insolvenční správce vám do něj zasahovat nebude. Tedy pokud ho neplatíte z peněz, které už spadají do srážek.

Neznamená to, že když se vám něco stane a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění, zůstane vám automaticky celá částka. Záleží na tom, o jaký typ plnění jde a zda se jedná o mimořádný příjem.

Exekuce ani insolvence nejsou překážkou – sjednáme vám životní pojištění.

Chci sjednat
Sjednat životní pojištění

Rozlišení typů pojistného plnění

Insolvenční správce rozlišuje, za co jste peníze z pojistky dostali. A podle toho rozhoduje, jestli vám částku ponechá, nebo ji použije na úhradu dluhů.

Příklady plnění pojistného při exekuci nebo insolvenci:

Plnění za trvalé následky úrazu nebo těžké onemocnění

Pokud jsou peníze použity například na nákup invalidního vozíku, úpravy bydlení nebo jinou nezbytnou kompenzaci, většinou vám je insolvenční správce ponechá.

Plnění za ztrátu příjmu (denní odškodné při pracovní neschopnosti)

Toto plnění je vnímáno jako mimořádný příjem, který může být použit na splátku dluhu. Jinými slovy to znamená, že peníze jdou vašemu správci.

Výplata za zlomenou nohu nebo krátkodobý úraz dítěte

Tady bývá výplata nízká, ale pokud ji obdržíte vy jako rodič a ne dítě, může být také předmětem insolvenčního řízení.

A co pojištění dětí při insolvenci?

Zde je situace o něco složitější. Pojistné plnění za úraz dítěte je vypláceno buď na jeho jméno (pokud je uvedeno jako pojištěný a příjemce), nebo rodičům jako zákonným zástupcům.

Jestliže je dítě pojištěno samostatně a je mu plnění vyplaceno na jeho jméno, správce se k penězům nedostane, protože dítě není účastníkem insolvence.

A naopak, pokud pojistka patří vám a dítě je v ní jen zahrnuto jako pojištěný, ale peníze putují na váš účet, insolvenční správce je může považovat za mimořádný příjem. Záleží na konkrétním znění smlouvy.

Exekuce ani insolvence nejsou překážkou – sjednáme vám životní pojištění.

Chci sjednat
Sjednat životní pojištění

Pojištění má smysl i v insolvenci. Ale záleží na typu

Z praktického hlediska je vhodné pečlivě vybírat typ pojistky, kterou si ponecháte, případně zvolit pojištění s přímým vyplacením na dítě. Vždy zvažte, jaký vliv by dané riziko mělo na váš život. A co vám pojištění ve výsledku přinese.

Jaká pojištění mají smysl?

Na co si dát při sjednání pozor?

  • Denní odškodné, které bude považováno za náhradu ušlého výdělku.
  • Krátkodobé výplaty nízkých částek, často padnou na dluhy.
  • Plnění, které vám bude vyplaceno jako rodiči, i když se úraz týkal dítěte.

A co když mám exekuci?

Situace v exekuci je podobná. Exekutor může sáhnout téměř na jakýkoliv příjem. Výjimkou bývá pouze nezabavitelné minimum. Výplaty z pojistek mohou být exekučně postižitelné, zejména pokud se jedná o finanční odškodnění nebo výplaty peněz na váš účet.

V praxi to znamená, že pokud dostanete pojistné plnění na účet, který je v exekuci zablokovaný, exekutor vám peníze ihned vezme. A to i v případě, že šlo o úraz dítěte.

Na Sjednej.cz vám s pojištěním pomůžeme

Pokud jste v insolvenci a nejste si jisti, zda si pojištění ponechat, je ideální probrat všechno s odborníkem. Můžete nás kontaktovat na Sjednej.cz. Pomůžeme vám vyhodnotit vaši situaci, vysvětlíme možnosti a doporučíme, jaké pojištění má pro vás smysl.

Náš tip: Pokud vám exekutor zablokoval účet, můžete si v bance jednorázově vyzvednout dvojnásobek životního minima. Později už tuto možnost nevyužijete, proto je dobré o ní vědět včas.

Pro více informací se nebojte ozvat. Rádi vám pomůžeme i v obtížné situaci, kterou insolvence nebo exekuce rozhodně je. Nezávazně, ochotně a zdarma.

Nejčtenější články

Vyplatí se letos fixace elektřiny a plynu?

Zafixovat si ceny energií je jediný způsob, jak si zajistit stabilní cenu elektřiny nebo plynu na delší dobu. To znamená, že bez ohledu na...


7 kroků k ukončení smlouvy s dodavatelem

Máte pocit, že platíte za energie zbytečně víc, než byste museli? Nebo nejste spokojeni se službami vašeho současného dodavatele? To jsou nejčastější důvody pro...


Zákon o silničním provozu: změny v roce 2025

Zákon o silničním provozu prošel novelizací, která už velmi brzy vstoupí v platnost. Novela účinná od 1. července 2025 přináší řadu změn pro řidiče...

Nejnovější články z našeho blogu

Vaše zdraví je důležitější než dluhy – pojistěte ho chytře

Sjednáme životní pojištění

Chci sjednat
Sjednat životní pojištění