Srážka se zvířetem je situace, která většinou přijde nečekaně. Každý řidič by proto měl vědět, jak v takovém případě postupovat. Rozdíl mezi srážkou se zvěří a domácími nebo hospodářskými zvířaty je zásadní, protože se liší způsob řešení škody a odpovědnost za ni. Tento článek vám vysvětlí, co dělat v případě srážky se zvířetem a jak je to s hrazením škod.
V čem se liší srážka s domácím mazlíčkem a hospodářským zvířetem
Když dojde ke srážce s domácím mazlíčkem, například psem nebo kočkou, zodpovědnost za škody nese jejich majitel. Pokud má sjednané pojištění odpovědnosti, náklady na opravu vašeho vozu mohou být pokryty z této pojistky. V opačném případě musí majitel škodu zaplatit z vlastních prostředků. Další náklady pak majitele bude stát léčba sraženého mazlíčka – náklady na tuto péči může majiteli uhradit pojištění mazlíčků. Tímto typem pojištění jsme se zabývali v článku Proč je dobré mít sjednané pojištění domácích mazlíčků kde zjistíte, jak si ho sjednat snadno a rychle.
Odpovědnost majitele za zvíře je zakotvena i v legislativě. Český občanský zákoník (§ 2933 a 2934) doslova říká, že za škodu způsobenou zvířetem nese odpovědnost jeho vlastník. Pokud domácí mazlíček, jako pes nebo kočka, vběhne do silnice a způsobí nehodu, škodu je povinen uhradit majitel zvířete. To platí i pro hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce či kozy, které mají stejného odpovědného vlastníka.
Pojištění střetu se zvěří vám sjednáme vám do 10 minut.
Statistika Policie ČR: 12 000 nehod ročně!
Škody často způsobí i divoká zvířata. Nejčastěji se tak děje v zimních měsících, kdy jsou podmínky pro jízdu o poznání náročnější kvůli pozdějšímu východu a brzkému západu slunce. Právě při šeru a stmívání bývá zvěř nejaktivnější. Nejvíce škod pak způsobí svým vběhnutím pod kola automobilů divoká prasata a srnky. Policie ČR uvádí, že ročně se stane více než 12 000 nehod způsobených střetem se zvěří, přičemž škody často přesahují stovky milionů korun.
Dojde-li ke střetu, řidič má povinnost takovou událost nahlásit, i když je škoda minimální nebo zvíře z místa uteče. Policie následně informuje místní myslivecké sdružení, které se o zraněnou nebo usmrcenou zvěř postará. Zraněná zvířata mohou být agresivní nebo nemocná, proto je důležité se k nim nepřibližovat a v žádném případě se nepokoušet zvíře odvést – to by mohlo být kvalifikováno jako krádež.
Aby se předešlo dalším nehodám, je důležité po střetu řádně označit místo nehody a zajistit bezpečnost provozu. Střetům se zvěří sice nelze zcela zabránit, ale existuje několik způsobů, jak riziko minimalizovat:
- Jezděte obzvlášť opatrně na silnicích v blízkosti lesa, polí a tam, kde jsou umístěny výstražné značky „Zvěř“.
- Snižte rychlost jízdy, zejména ve večerních a nočních hodinách, kdy je aktivita zvěře vyšší.
- Dávejte pozor na zvěř přecházející ve skupinách – pokud vidíte jedno zvíře, mohou být poblíž další.
- Mějte sjednané pojištění, které pokrývá škody způsobené střetem se zvěří.
Střet s domácím zvířetem v praxi
Za srážku se psem, který nečekaně vběhne do silnice, a tím poškodí vašeho vozidlo, nese odpovědnost jeho majitel. Jestliže majitel není známý (například když jde o zatoulaného psa), oprava vozidla bude hrazena z vašeho havarijního pojištění, podobně jako při srážce s divokou zvěří.
Hospodářská zvířata to mají podobě
U hospodářských zvířat, jako jsou krávy, ovce nebo kozy, je situace obdobná. Zodpovědnost za škodu nese majitel zvířete. Dojde-li ke srážce, vzniklé škody na vozidle by měl uhradit majitel zvířete, protože to nemělo být volně na silnici. I zde platí, je-li majitel neznámý, náklady na opravu vozu jdou z vašeho havarijního pojištění.
Jak postupovat v případě srážky se zvířetem
Došlo ke srážce s divokou zvěří nebo domácím mazlíčkem? Zachovejte klid a dodržte těchto 5 zásadních kroků:
- Zastavte na bezpečném místě a zapněte výstražná světla.
- Zkontrolujte, zda nedošlo ke zranění osob. Pokud někdo potřebuje pomoc, neprodleně volejte záchrannou službu.
- Kontaktujte policii, zejména pokud se jedná o srážku se zvěří. Policie sepíše protokol, který bude sloužit pro vyřízení škodní události. U domácího nebo hospodářského zvířete je potřeba kontaktovat také majitele, pokud je známý. Policii zavolejte vždy, jestliže škoda na majetku přesáhne 100 000 Kč.
- Nesahejte na zvíře, pokud je zraněné, protože by mohlo být agresivní nebo přenášet nemoci.
- Pokud je majitel zvířete neznámý, řešte vzniklé škody s vaší pojišťovnou, především pokud máte uzavřené havarijní pojištění.
V našem článku Srážka se zvěří? Zvládněte situaci v 5 krocích najdete podrobný návod, jak správně postupovat, když vám vběhne pod rozjetá kola srnka nebo jiná divoká zvěř.
Jak řešit srážku se zvěří s pojišťovnou
Ihned po srážce se zvěří je důležité kromě policie kontaktovat i svou asistenční službu. Ta vám poskytne rady, jak dále postupovat a v případě potřeby zařídí odtah nepojízdného vozidla. Na místě nehody je také vhodné pořídit fotografie a videa poškozeného auta i zvířete, protože tyto důkazy vám usnadní následné jednání s pojišťovnou.
Následně stačí nahlásit škodní událost své pojišťovně. V dnešní době to můžete většinou udělat pohodlně online, bez nutnosti osobní návštěvy pobočky, což celý proces výrazně urychlí.
Úhrada škod po střetu se zvířetem
Jak už jsme psali, u domácích zvířat platí, že náklady by měl hradit majitel zvířete, je-li znám. Pokud má majitel pojištění odpovědnosti, škoda na vozidle může být pokryta touto pojistkou.
V případě, že majitel zvířete není znám, vstupuje do hry vaše havarijní pojištění. To je jedna z nejlepších možností, jak pokrýt škody způsobené nehodou s domácím nebo hospodářským zvířetem. U srážek se zvěří je kromě havarijního pojištění často využíváno také připojištění střetu se zvěří, které většina pojišťoven nabízí jako doplněk povinného ručení.
A naopak, jestliže máte domácího mazlíčka a obáváte se, že by mohlo dojít k nehodě, je dobré zvážit pojištění odpovědnosti nebo pojištění mazlíčků. To vám pokryje náklady spojené například s léčbou zraněného zvířete.
Ať už potřebujete pojištění, které finančně pokryje škody na vašem autě, nebo naopak chcete mít jistotu, že pokud váš mazlíček něco “vyvede”, nebudete muset škody hradit z vlastních zdrojů, obraťte se na Sjednej.cz. Během několik minut vám sjednání takové pojištění, které bude vyhovovat vašim potřebám a ochrání vaši peněženku.
Pojištění střetu se zvěří vám sjednáme vám do 10 minut.
Po srážce se zvířetem zachovejte klid
Srazili jste zvíře? Nejdůležitější je zachovat klid a postupovat podle výše uvedených kroků. Ať už jde o divoké zvíře nebo domácího mazlíčka, vědomí, že máte správné pojištění, vám ušetří starosti i peníze. Havarijní pojištění je klíčové pro krytí škod způsobených neznámým zvířetem, zatímco pojištění odpovědnosti se hodí, pokud vlastníte mazlíčka, který naopak může nehodu způsobit.
Pro více informací a snadné sjednání pojištění, které pokrývá i tyto situace, se obraťte na Sjednej.cz. Naši experti vám pomohou vybrat to nejlepší řešení pro vás, vaše auto i vašeho domácího mazlíčka.