Home > Blog > Pojištění > 4 z 5 Čechů se bojí nesamostatnosti

4 z 5 Čechů se bojí nesamostatnosti

Pojištění dlouhodobé péče poskytuje měsíční rentu až do konce života pojištěného v případě, že ztratí soběstačnost. Kryje náklady spojené s péčí.

Česká populace stárne. Podle statistiků se za 40 let počet nesoběstačných lidí až ztrojnásobí. Státu však z hlediska financování kapacit dlouhodobé péče dochází dech. Průzkum provedený Českou asociací pojišťoven v roce 2022 odhalil, že obavy z neschopnosti samostatného života ve stáří sdílí 73 % Čechů. Drtivá většina z nich pak považuje za správné ponechat péči o nemohoucí na rodině, což sebou ovšem přináší značné nároky nejen na psychiku, ale také na čas a finanční zdroje. Snížená soběstačnost ale není zdaleka jen doménou starší generace. Nešťastná nehoda nebo zákeřná choroba mohou zásadně omezit životy i mladších lidí – v momentě, kdy je kvůli tomu omezeno nejen rodinné fungování, ale i rozpočet, může dojít k vážným problémům. Myslete proto na sebe i na své blízké a sjednejte si životní pojištění dlouhodobé péče. Jak vám toto pojištění může ulehčit?

Pojištění na dlouhodobou péči je čím dál důležitější

S prodlužující se délkou života roste i pravděpodobnost, že se v určitém bodě stanete závislými na pomoci druhých. V České republice je více než 370 000 lidí, kteří potřebují dlouhodobou péči, a předpokládá se, že bude počty budou strmě stoupat. Více než 1 ze 3 dospělých se do věku 85 let stane závislým na péči, přičemž téměř polovina z nich ji bude potřebovat po celý den.

Pojištění dlouhodobé péče vám zajistí doživotní rentu.

Co je pojištění dlouhodobé péče

Pojištění dlouhodobé péče poskytuje měsíční rentu až do konce života pojištěného v případě, že ztratí soběstačnost ve III. nebo IV. stupni závislosti. Tento produkt je navržen tak, aby pokryl náklady spojené s péčí, které nejsou hrazeny z veřejných zdrojů. To může zahrnovat například platby za pobyt v pečovatelském zařízení, náklady na osobního asistenta, speciální zdravotnické pomůcky a mnoho dalšího. Včetně případného pokrytí výpadku příjmu pečující osoby. Velkou výhodou je, že pojištění dlouhodobé péče je podporováno státem a díky tomu je možné odečíst od daňového základu, a to až do limitu 48 000 Kč za rok.

Jak se posuzuje ztráta soběstačnosti

Ztráta soběstačnosti se posuzuje podle schopnosti zvládat deset základních životních potřeb, mezi které patří mobilita, orientace, komunikace, stravování nebo péče o domácnost. Pokud člověk není schopen zvládnout některou z těchto činností, je mu přiznán určitý stupeň závislosti, což následně určuje výši státního příspěvku na péči.

10 základních životních potřeb

  1. Mobilita

    Schopnost vstávat a sedat, postát si a měnit polohy.
    Pohyb chůzí na vzdálenost alespoň 200 metrů i po nerovném povrchu, s možnými zastávkami.
    Výstup a sestup po schodech v rozsahu jednoho patra.
    Používání dopravních prostředků, včetně těch s bariérami.

  2. Orientace

    Poznávání a rozlišování zrakem a sluchem.
    Přiměřené duševní funkce.
    Orientace v čase, místě a vnímání vlastní osoby.
    Orientace v běžném prostředí a situacích s adekvátní reakcí.

  3. Komunikace

    Dorozumívání a porozumění mluvenou i psanou formou.
    Schopnost porozumět běžným symbolům a signálům.
    Používání běžných komunikačních nástrojů.

  4. Stravování

    Výběr jídla a pití.
    Nalévání nápojů, porcování a servírování stravy.
    Samostatné stravování a pití.
    Dodržování předepsaného dietního režimu.

  5. Výkon fyziologických potřeb

    Včasné používání toalety.
    Samostatné vyprázdňování a očista.
    Používání hygienických pomůcek.

  6. Péče o domácnost

    Nakládání s penězi v rámci běžných výdajů.
    Manipulace s běžnými předměty v domácnosti.
    Nákup potravin a základních potřeb.
    Používání běžných domácích spotřebičů.
    Příprava teplého jídla a pití.
    Běžné úklidové práce.
    Regulace topení a údržba pořádku.

  7. Oblékání a obouvání

    Výběr oblečení a obuvi dle počasí a situace.
    Samostatné oblékání a svlékání.
    Manipulace s oblečením během dne.

  8. Osobní aktivity

    Navazování a udržování mezilidských vztahů.
    Stanovování a dodržování denního režimu.
    Věkové a prostředí odpovídající aktivity (studium, práce, koníčky, vyřizování záležitostí).

  9. Tělesná hygiena

    Používání hygienického zařízení.
    Mytí a osušování celého těla.
    Provádění celkové hygieny.
    Péče o vlasy a zuby.
    Holení (u mužů).

  10. Péče o zdraví

    Dodržování předepsané léčby.
    Samostatné provádění léčebných a ošetřovatelských úkonů.
    Správné užívání léků a pomůcek.

Ztráta soběstačnosti

Stav, kdy se člověk bez pomoci druhé osoby neobejde v základních životních činnostech. Jak už víme, legislativa definuje 10 základních životních potřeb. Stupeň závislosti (I, II, III, IV) se odvíjí od počtu potřeb, které jedinec nezvládá, a s ním se mění i výše státního příspěvku na péči.

Státní příspěvek na péči

I. stupeň (3-4 potřeby): 880 Kč / měsíc – 1–2 hodiny péče denně
II. stupeň (5-6 potřeb): 4 900 Kč / měsíc – 3–4 hodiny péče denně
III. stupeň (7-8 potřeb): 14 800 Kč / měsíc – celodenní péče
IV. stupeň (9-10 potřeb): 23 000 Kč nebo 27 000 Kč / měsíc – celodenní péče

Například, pokud člověk nezvládá 7 až 8 potřeb, má nárok na příspěvek ve výši 14 800 Kč měsíčně, což odpovídá III. stupni závislosti. Při úplné závislosti (9–10 potřeb) činí příspěvek 23 000 Kč měsíčně, pokud využívá pobytových sociálních služeb, či 27 000 Kč ve všech ostatních případech.

Jak to může vypadat v praxi

Představme si paní Novákovou, která si sjednala pojištění dlouhodobé péče ve věku 60 let. V 77 letech ji byla diagnostikována Alzheimerova choroba a přiznán III. stupeň závislosti. Její dcera opustila zaměstnání, aby se o ni mohla starat, a měsíční renta 20 000 Kč z pojištění dlouhodobé péče jí pomohla pokrýt ušlý příjem. V případě zhoršení stavu a přechodu na IV. stupeň závislosti rodina díky penzi a státnímu příspěvku na péči zvládla náklady na péči v pečovatelském zařízení.

Pojištění dlouhodobé péče vám zajistí doživotní rentu.

Výhody pojištění dlouhodobé péče

Krytí ať jste doma nebo v pečovatelském zařízení

Pojištění dlouhodobé péče vám pomůže s pokrytím nákladů, které nejsou hrazeny státem, ať už v domácím prostředí, v domově pro seniory, nebo v lůžkovém zařízení. Kryje náklady na péči, ale také na léky, speciální pomůcky, rehabilitace nebo třeba nutné úpravy bytu. Díky tomu se vyhnete finančním těžkostem a zajistíte si kvalitní péči bez ohledu na váš rodinný rozpočet.

Státní podpora

Pojištění dlouhodobé péče patří mezi produkty, které jsou podporovány  státem. Díky tomu je možné využít daňové zvýhodnění. V případě, že máte sjednané pojištění dlouhodobé péče, je možné si ze základu daně ročně odečíst až 48 000 Kč.

Pojištění vám pomůže zachovat si větší míru nezávislosti a svobody volby. Sami si budete moci vybrat typ a místo péče, která vám nejvíce vyhovuje. Navíc pojistné plnění může sloužit i jako finanční podpora pro vaše blízké, kteří se o vás starají a pokryje tak výpadek jejich příjmů. Pojištění dlouhodobé péče je tak cenným nástrojem pro zajištění důstojného stáří a klidné mysli pro vás i vaše blízké. Neváhejte se obrátit na svého finančního poradce a dozvědět se více.

Nejčtenější články

Nový dodavatel energií? 5 tipů, jak ho vybrat

Dodavatel energií má zásadní vliv na vaše měsíční výdaje a výběr toho správného vám dokáže výrazně ušetřit. Mnoho lidí se však v této oblasti...


Dobré životní pojištění pro případ smrti chrání vaši rodinu

Smrt je bohužel běžnou součástí našich životů. Když nám navíc odejde někdo blízký, je to velmi bolestné. O to těžší je situace, zanechá-li svou...


Pojistka na blbost vám ušetří starosti i peníze

V dnešní uspěchané době se může snadno stát, že nechtěně způsobíme škodu sobě nebo druhým. Ať už jde o poškození majetku, úraz, nebo jinou...

Nejnovější články z našeho blogu

Zajistěte si doživotní rentu

Ztráta soběstačnosti vás může potkat i v produktivním věku.